טיפול ב (Venclexta (VENETOCLAX לחולי CLL הגיע לארץ…

כתבה ד”ר תמר תדמור

(Venclexta,(VENETOCLAX  התרופה הראשונה שאושרה על ידי ה- FDA אשר פועלת על החלבון BCL-2, הביאה לנסיגה מלאה או חלקית בקרב 80% מחולי CLL שהשתתפו במחקר קליני שבחן את יעילות התרופה.

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר באפריל השנה (2016)  את השימוש בתרופה ונקלקסטה (Venclexta – venetoclax) לטיפול בלוקמיה לימפוציטית כרונית (chronic lymphocytic leukemia – CLL) עם אנומליה כרומוזומלית של חסר בכרומוזום 17p, בקרב מטופלים שקיבלו קודם לתרופה זו טיפול אחד לפחות.

ונקלקסטה היא התרופה הראשונה המאושרת על ידי ה- FDA שפועלת על החלבון BCL-2 (B-cell lymphoma 2), אשר תומך בשגשוג תאים סרטניים ומבוטא יתר על המידה בקרב חולי CLL רבים.

היעילות של ונקלקסטה נבדקה במחקר קליני עם זרוע יחידה, בו השתתפו 106 מטופלים עם CLL וחסר בכרומוזום 17p, אשר קיבלו לפחות טיפול אחד קודם. משתתפי המחקר נטלו את ונקלקסטה באופן פומי (בכדורים) פעם ביום. המינון ההתחלתי היה 20 מ”ג, ובמהלך חמישה שבועות, עלה המינון בהדרגה ל- 400 מ”ג. תוצאות המחקר הראו כי 80% ממשתתפי המחקר חוו נסיגה מלאה או חלקית של המחלה.

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הקשורות לשימוש בוונקלקסטה כוללות נויטרופניה, שלשולים, בחילות, אנמיה, זיהומים בדרכי הנשימה העליונות, תרומבוציטופניה וחולשה. סיבוכים חמורים כוללים דלקת ריאות, נויטרופניה מלווה בחום, חום, אנמיה, אנמיה המוליטית אוטואימונית והפרעות מטבוליות, כגון: תסמונת פירוק הגידול (tumor lysis syndrome).

אין לחסן מטופלים הנוטלים ונקלקסטה עם חיסונים חיים-מוחלשים.

 

 

logo

 

לדבר עם מישהו שהיה שם

למעבר לאתר לחץ/י כאן