לימפומות של העור הינן סוגים של לימפומה שאינה הודג’קין (NHL) שבה המחלה מתבטאת בעיקר בעור. רוב מצבי הבריאות האלה נקראים בדרך כלל ‘לימפומות עוריות ראשוניות’.

לימפומות עוריות, הן מחלות אשר בדרך כלל מצריכות תשומה מכמה בעלי מקצוע, כגון: פתולוגים, רופאים, אחיות וזאת כדי להגיע לאבחנה ולהתחיל בניהול המצב הבריאותי. החומרה והניהול הנדרש, מבוססים בדרך כלל על תסמיני המטופל. לעתים אנשים עם לימפומה של העור יזדקקו לסיוע נוסף מפסיכולוגים ופסיכיאטרים כדי לסייע להם בהתנהלות הרגשית.

מהי לימפומה עורית של תאי T?

לימפומה עורית של תאי T (CTCL) הוא מונח כללי עבור לימפומות של תאי T בהן מעורב העור והן כוללות את מיקוזיס פונגוידס ותסמונת סזארי, שני סוגי ה-CTCL הנפוצים ביותר.

סוגים נוספים של CTCL כוללים בין השאר: לימפומטויד פפולוזיס, לימפומה היקפית של תאי T, לימפומה עורית אנאפלסטית של תאים גדולים, לויקמיה/לימפומה של תאי T אצל מבוגרים (ATL), lymphomatoid granulomatosis,  מחלת עור רפוי גרגירומתי ומחלת Woringer-Kolopp.

בנוסף לפגיעה בעור, CTCL יכולה לפגוע גם בקשרי הלימפה, הדם ואיברים פנימיים נוספים.

מהם תסמיני הלימפומה העורית של תאי T?

מיקוזיס פונגוידס:
זוהי הלימפומה השכיחה ביותר מבין ה-CTCL והיא יכולה להראות שונה אצל כל המטופלים. תסמונת מיקוזיס פונגוידס מאופיינת כדלקמן:

תסמונת סזארי:
זוהי צורה שכיחה נוספת של CTCL הנבדלת מהאחרות בנוכחותם של לימפוציטים בדם. תסמונת סזארי מאופיינת כדלקמן:

מהי לימפומה עורית של תאי B?

לימפומה עורית של תאי B (CBCL) היא מונח כללי ללימפומות של תאי B הקשורות לעור. חלק מהלימפומות של תאי B המופיעות בעור יכולות לבוא מתוך הגוף אך הן פוגעות בעור. אי לכך, יש חשיבות לכך שבמקרה והביופסיה של העור מורה על לימפומה של תאי B, יש גם צורך לערוך בדיקות נוספות כדי לוודא שאזורי גוף אחרים אינם נגועים וכי המחלה התחילה בעור. לימפומת עור ראשונית של מרכז הבלוטה ולימפומת עור ראשונית של שולי בלוטות הלימפה, הם שני הסוגים הנפוצים ביותר של CBCL. סוגים נוספים של לימפומות עוריות של תאי B כוללות לימפומת עור ראשונית מתפזרת רגלית ולימפומת עור ראשונית מתפזרת אחרת, לימפומת תאי B גדולים בתוך כלי הדם, לימפומה של תאי B גדולים עשירה בתאי T, לימפומה פלסמהבלאסטית (PBL) ולימפומה אנאפלסטית של תאי B.

מהם התסמינים?  

לימפומות עוריות של תאי B , עשויות להופיע על העור כפריחה אדמדמה, כגוש או כקשריר עם התרוממות קלה ומראה חלק. פצעים יכולים להופיע בכל חלקי הגוף.

לימפומת עור ראשונית של מרכז הבלוטה:

בעלת המאפיינים הבאים:


לימפומת עור ראשונית של שולי בלוטות הלימפה:

בעלת המאפיינים הבאים:

אבחנה של לימפומה עורית

מרבית המטופלים, אשר שמים לב לתסמינים שונים, יפנו בתחילת הדרך לרופא המשפחה. אם הרופא מודאג מכך שהתסמינים עשויים להיות תסמיני לימפומה של העור, הוא יפנה לרופא עור או להמטולוג אשר עשוי לעשות ביופסיה, כלומר ליטול דגימה מהאזור הנגוע אשר תבחן תחת מיקרוסקופ כדי לראות אם היא מכילה תאים סרטניים. אם כן, תצטרך לעבור בדיקות נוספות.

בדיקות אלה עשויות לכלול:

כיצד מטפלים בלימפומה עורית?

בחירה של טיפול עבור המטופל תלויה בתסמינים, במצב בריאותו הכללי והשלב שבו נמצאת המחלה.

מטופל המאובחן עם CTCL עשוי לקבל את אחד או יותר מהטיפולים הבאים במסגרת משטר הטיפולים שלו.

אפשרויות הטיפול בלימפומה עורית של תאי T:

טיפולים המכוונים לעור

טיפולים סיסטמיים:

אפשרויות הטיפול בלימפומה של תאי B:

ניסויים קליניים

לעתים קרובות נבדקים טיפולים חדשים ל-CBCL בניסויים קליניים. חשוב לזכור, שהמחקר המדעי של היום מתפתח באופן מתמיד. אפשרויות הטיפול עשויות להשתנות עם גילוים של טיפולים חדשים והטיפולים הקיימים ישתפרו. אי לכך, ייתכן ותרצה לברר עם הרופא שלך אם ישנם עדכונים לטיפול שלך אשר החלו להשתמש בהם רק לאחרונה.