סרטני דם

בכל יום במדינת ישראל מאובחנים 10 אנשים בלימפומה, לוקימיה וסרטני הדם השונים. באזור הזה באתר תוכלו לשוטט ולמצוא מידע נרחב על הסוגים השונים של סרטני הדם, עם קישורים למידע עדכני ומהימן.

לוקמיה

לוקמיה היא השם הכללי הניתן לקבוצה של מחלות סרטן המתפתחות במוח העצם.

תאי הלוקמיה מתרבים באופן לא מבוקר ואינם מגיעים לבגרות באופן הצפוי. כיוון שלא התבגרו כראוי, תאים אלו אינם יכולים לתפקד כראוי. מרבית מקרי הלוקמיה מקורם בהתפתחות תאי דם לבנים.

קיימים מספר סוגים שונים של תת-סוגים של לוקמיה. לוקמיה יכולה להיות חריפה או כרונית. המונחים ‘חריפה’ ו’כרונית’ מתייחסים למהירות שבה המחלה מתפתחת ומתקדמת.

לימפומה

לימפומות הן סוג של סרטן הפוגע במערכת הלימפתית. לימפומות מתחוללות כאשר לימפוציטים (סוג של תאי דם לבנים) מתפתחים וחל בהם שינוי ממאיר והם מתרבים באופן לא מבוקר. מספר הולך וגדל של לימפוציטים אנורמליים הנקראים תאי לימפומה מצטברים ויוצרים מקבצים של תאים סרטניים הנקראים גידולים בקשרי הלימפה (בלוטות) וחלקי גוף אחרים. עם הזמן, תאי לימפומה מחליפים את הלימפוציטים הרגילים, ומחלישים את יכולתה של המערכת החיסונית להאבק בזיהומים.

מיאלומה נפוצה

מיאלומה (Myeloma) הנקראת גם מיאלומה נפוצה (Multiple Myeloma) היא מחלה ממאירה (סרטן) של תאי הפלסמה, הנוצרים ומצויים במח העצם. המילה Myeloma היא שילוב של המילה Myelo – מח עצם ו Oma – גידול.

מחלות מיילופרוליפרטיביות (MPN)

מחלות מיילופרוליפרטיביות הן קבוצה של הפרעות שבהן תאי מח העצם גדלים ומתרבים באופן אנורמלי. בגידולים מיילופרוליפרטיביים תאי גזע אנורמליים במח העצם מייצרים מספר עודף של תאי דם מסוג אחד או יותר (תאים אדומים, תאים לבנים ו/או טסיות). תאים אנורמליים אלה אינם יכולים לתפקד בצורה תקינה ויכולים לגרום לבעיות בריאות חמורות אם לא יטופלו כהלכה ולא תהייה עליהם בקרה.

התסמונת המיאלודיספלסטית (MDS)

תסמונת מיאלודיספלסטית - Myelodysplastic syndrome) (MDS הינה קבוצת מחלות עם הפרעה חד-שבטית (clonal)בהבשלה במח העצם. שכיחות התסמונת 2-5 מקרים ל- 100,0000 לשנה. שכיחותה עולה במבוגרים ובחולים שטופלו בכימותרפיה או הקרנות.

כתיבת תגובה