מהן?

לימפומות של תאי-B ו-T (הידועות גם כלימפומות שאינן הודג’קין), הינן סוגי סרטן של מערכת הלימפה. מערכת הלימפה הינה חלק מהמערכת החיסונית. היא מכילה תאי דם לבנים שעברו ספציאליזציה הנקראים לימפוציטים המסייעים להגן על הגוף מפני זיהומים ומחלות. לימפומות מתחוללות כאשר לימפוציטים מסוג B ו-T עוברים שינוי ממאיר בשלבי התפתחותם ומתרבים בצורה בלתי מבוקרת. לימפוציטים אנורמליים אלה, הנקראים תאי לימפומה, מהווים מקבצים של תאים סרטניים הנקראים גידולים, בקשרי (בלוטות) הלימפה וחלקי גוף אחרים.

רוב הלימפומות (כ-80%) מופיעות בלימפוציטים B בשלבי התפתחות שונים (לימפומות של תאי B). השאר מופיעות בלימפוציטים T בשלבי התפתחות שונים (לימפומות של תאי T).

מהי שכיחותן?

כל שנה כ-1,100 בני אדם בישראל מאובחנים בלימפומה* מסוג תאי-B או תאי-T, מה שהופך אותן לסוג סרטן הדם בעל שכיחות האבחנה הגבוהה ביותר. באופן כללי, הן מהוות את סוג הסרטן השישי הנפוץ ביותר אצל גברים ואת סוג הסרטן החמישי הנפוץ ביותר אצל נשים.

מי מקבל לימפומה?

לימפומות יכולות להתרחש בכל גיל אך הן שכיחות יותר אצל מבוגרים מעל גיל 50, המהווים מעל 70% מכל המקרים. כ-15 ילדים (בגילאים 0-14) בישראל מאובחנים עם לימפומה כל שנה. לימפומות נפוצות יותר אצל גברים מאשר אצל נשים.

מה גורם ללימפומה?

ברוב המקרים הגורם המדויק ללימפומה נותר בלתי ידוע אך מעריכים כי הן נגרמות כתוצאה מנזק של אחד או יותר מבין הגנים אשר אחראים לבקרה על תהליכי ההתפתחות של תאי הדם. נמשך המחקר לגבי הגורמים האפשריים של הנזק הזה ומשערים שהשינויים במערכת החיסונית עשויים לשחק תפקיד בחלק מהמקרים. לאנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת (מדוכאת)  כתוצאה ממחלת כשל חיסוני תורשתי, זיהום HIV ותרופות שנלקחות כדי למנוע דחייה של איבר מושתל, יש סיכויים מוגברים לפתח לימפומה. וירוסים מסוימים, כגון וירוס אפשטיין בר, הוירוס הגורם למחלת הנשיקה יכולים להיות מעורבים, בפרט אצל אנשים בעלי מערכת חיסונית מדוכאת. החיידק הליקובקטר פילורי קשור לסוג נדיר של לימפומה הנקראת לימפומת MALT אשר בדרך כלל פוגעת ברירית שבדפנות הקיבה.

מהם התסמינים?

לחלק מהאנשים אין כלל תסמינים כאשר הם מאובחנים לראשונה עם לימפומה והמחלה מתגלה בתצלום רנטגן שגרתי של החזה.

התסמין השכיח ביותר של לימפומה היא נפיחות חזקה, בד”כ נטולת כאבים, של קשרי לימפה (בלוטות נפוחות), בדרך כלל בצוואר, בבית השחי או במפשעה.

תסמינים נוספים עשויים לכלול:

  • חום חוזר ונשנה
  • הזעת-יתר בלילה
  • איבוד משקל לא מכוון
  • עייפות מתמדת
  • חוסר אנרגיה ו-
  • גירוד בכל חלקי הגוף

לעתים הלימפומה מתחילה בקשרי הלימפה בחלקים עמוקים יותר של הגוף כמו אלו הנמצאים בבטן (וגורמת לנפיחות) או קשרי הלימפה בחזה (וגורמת לשיעול, חוסר נוחות בחזה וקשיי נשימה). כאשר היא מאובחנת לראשונה, שכיח שהיא תמצא במספר מקומות שונים בגוף בעת ובעונה אחת. היא יכולה להתפשט לכל איבר ויכולה לפגוע בטחול, בכבד, במוח ובחוט השדרה (מערכת העצבים המרכזית) ובמח העצם.

כיצד הן מאובחנות?

לימפומות תאי B ו-T מאובחנות על ידי בדיקת תאים בקשר לימפה נגוע.

כיצד הן מטופלות?

הטיפול משתנה בהתאם לסוג המדויק של לימפומת תאי B או T שיש לך, להיכן היא התפשטה בגופך ועד כמה מהר היא צפויה לגדול. גילך ומצב בריאותך הכללי גם כן נלקחים בחשבון.

ישנם כ-30 סוגים שונים של לימפומות תאי B ו-T, רבות מהן פוגעות בגוף בדרכים שונות, ומגיבות באופן שונה לטיפול. חלק מהלימפומות גדלות במהירות וצריכות להיות מטופלות מיד עם אבחנתן. אחרות גדלות יותר לאט ואינן חייבות להיות מטופלות מיד.

הדרגה של הלימפומה שלך והאם היא שייכת לקבוצת תאי B או תאי T ניתנים לקביעה על ידי בדיקת התאים מהביופסיה של קשר הלימפה שלך, במיקרוסקופ במעבדה.