חקר הסרטן הוא תחום שבו טיפולים חדשים נבדקים במטרה למנוע, לאבחן ולטפל בסוגים שונים של סרטן.

חוקרים עורכים מה שנקרא “מחקרים קליניים” או “ניסויים קליניים” כדי לשפר את אפשרויות טיפול עבור החולים של היום וגם של המחר. מחקרים אלו מבוצעים על מנת לחקור את המנגנונים הביולוגיים של המחלה, כדי לייעל את השימוש של טיפולים קיימים או לבחון צורות חדשות של טיפול או תרופות חדשות וכדי לברר אם הם יעילים יותר או נסבלים יותר.

חולים המעוניינים להשתתף במחקרים קליניים מחפשים מקור מרכזי של מידע נגיש וקל להבנה שבו הם יכולים למצוא ולהבין עובדות על ניסויים קליניים פתוחים ומתאימים לצרכים של החולה.

בהעדר מקור זמין כזה לחולים המטו אונקולוגיים, עמותת חליל האור- הבית של חולי סרטן הדם בישראל, החליטה להקים מסד נתונים לא רשמי שירכז את כל הניסויים הקליניים המתקיימים בישראל לחולים במחלות סרטן הדם.

ניסויים אלו יכולים להיות ממומנים ומבוצעים על ידי חוקרים בבתי חולים או באקדמיה או על ידי חברות התרופות. המאגר באתר חליל האור מנוהל על ידי חולים למען חולים והוא בנוי להיות בעל קישור דינאמי שבו נתונים מתעדכנים באופן שוטף. עמותת חליל האור נוקטת בזהירות המרבית כדי לאמת ולעדכן את הנתונים שהוזנו, ולעומת זאת, אינה נושאת בכל אחריות לגבי הנכונות או השלמות של המידע. חולים צריכים להתייעץ עם הרופא שלהם לייעוץ אישי ולהבין איזה מחקר מתאים להם ואיזה לא.

תודה למשרד הבריאות ולפרופ’ איל שורצברג על האתר המעולה לניסויים קליניים שהקימו ועל האישור לקשר בין האתר של חליל האור ואתר הניסויים הקליניים של משרד הבריאות.